Categories
Componentfilter
ML17 - 5mm travel (UHV edition)
- 5 mm travel at 17 x 32 mm footprint
- for ultra-low temperatures up to 4K
- for high vacuum conditions up to 10^(-9) mbar
Miniature translation stages for ultra low temperatures with piezo electric inertial drive. UHV edition of the ML 17.
| Technical data | |
|---|---|
| Width | 17 mm |
| Height | 8 mm |
| Depth | 32 mm |
| Travel | 5 mm |
| Article Number | ML.017.0590 |
| Mass | 25 g |
| Velocity | 1 mm/s |
| Max. load | |
|---|---|
| Momentum (Mx) | 3 Ncm |
| Momentum (My) | 3 Ncm |
| Momentum (Mz) | 3 Ncm |
| Blocking force (Fx) | 1 N |
| Bearing force (Fy, Fz) | 1 N |
| Guidance accuracy | |
|---|---|
| Yaw angle | 20 arc sec |
| Pitch angle | 60 arc sec |
| Vertical deviation | 2 um |
| Lateral deviation | 1 um |
* you need to install the STP Viewer to view these files

