Categories
Componentfilter
DS40 - 11mm travel (UHV edition)
- for high vacuum conditions up to 10^(-9) mbar
- 11 mm travel at 40 x 40 mm footprint
- especially flat housing (11mm height)
Miniature translation stages with piezo electric inertial drive. UHV edition of the DS 40.
| Technical data | |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 40 mm |
| Travel | 22 mm |
| Article Number | DS.040.1190 |
| Mass | 50 g |
| Velocity | 1.2 mm/s |
| Max. load | |
|---|---|
| Momentum (Mx) | 5 Ncm |
| Momentum (My) | 5 Ncm |
| Momentum (Mz) | 5 Ncm |
| Blocking force (Fx) | 4.5 N |
| Bearing force (Fy, Fz) | 30 N |
| Guidance accuracy | |
|---|---|
| Yaw angle | 20 arc sec |
| Pitch angle | 60 arc sec |
| Vertical deviation | 1 um |
| Lateral deviation | 2 um |
* you need to install the STP Viewer to view these files

