MS30 - 8mm (UHV edition)
- for ultra-high vacuum conditions up to 10^(-9) mbar
- 8 mm travel at 30 x 30 mm footprint
- our all-rounder
- multi axes combinations without adapter plates
| Technical data |
| Width | 30 mm |
| Height | 12.5 mm |
| Depth | 30 mm |
| Travel | 8 mm |
| Article Number | MS.030.0890 |
| Mass | 32 g |
| Velocity | 1.2 mm/s |
| Max. load |
| Momentum (Mx) | 5 Ncm |
| Momentum (My) | 5 Ncm |
| Momentum (Mz) | 5 Ncm |
| Blocking force (Fx) | 4.5 N |
| Bearing force (Fy, Fz) | 30 N |
| Guidance accuracy |
| Yaw angle | 20 arc sec |
| Pitch angle | 60 arc sec |
| Vertical deviation | 1 um |
| Lateral deviation | 2 um |
* you need to install the
STP Viewer to view these files